A Kikerics, a minőség garanciája és a DHC Villány – Eredetvédelem védjegye.
Ha valaha már tüzetesebben szemügyre vettél néhány villányi boroscímkét, akkor bizonyára felfedezted, hogy valami közös bennük: ez a DHC – Districtus Hungaricus Controllatus logó, ami a villányi eredetvédett borok szimbóluma.
DHC Villány – Eredetvédelem
Hogyan kerülhet rá a kis kikerics motívum a palackra?
Nézzük az elejétől! A Villányi borvidék 2006-ban az országban elsőként vezette be saját eredetvédelmi rendszerét, ami gyakorlatilag az OBB (Országos Borszakértő Bizottság) előszűrője. Villány nem csak a szőlő származásának pontos igazolására, hanem az itteni szőlőből készült bor minőségére és annak ellenőrzésére is kiemelt hangsúlyt fektet. A gyakorlatban ez úgy működik, hogy ha a termelő villányi oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel (Villány OEM) szeretné borát forgalomba hozni, úgy első lépésként a helyi bizottság elé kell vinnie a termékét. Ez a testület a VBB, azaz a Villányi Borbíráló Bizottság, akik egy vakkóstoló során, érzékszervi vizsgálattal megállapítják, hogy az adott tétel valóban megfelel-e a termelő által besorolt kategória követelményeinek. A borászati terméket classicus, premium és super premium kategóriába lehet sorolni a borvidéki eredetvédelmi leírás szerint. Ez utóbbi kategória 2014 óta létezik, és kizárólag a Villányi Franc-ok számára minősíthető kategória.
Mit jelent pontosan, hogy egy bor classicus, premium vagy super premium?
A Villány oltalom alatt álló eredetmegjelölés termékleírása szerint e három kategóriába sorolhatjuk a borvidéken készült borokat. A három kategória közti különbség már a szőlősorok közt is megmutatkozik, ugyanis jelentős eltérések vannak a terméshozam korlátozásban.
A három kategória közötti különbségek:
- Míg például egy classicus vörös legfeljebb 13 t/ha terméshozamú szőlőből nyert, legfeljebb 90 hl/ha seprős újborból készíthető és nem feltétlenül kell hordóban érlelni
- addig a premium kategória már csak 8,5 t/ha terméshozamú szőlőből nyert, 60 hl/ha seprős újborból készíthető és egészen biztosan kap fahordós érlelést.
- 2014-ben született meg a harmadik kategória, a super premium, amelyet kizárólag a 100% cabernet franc szőlőből, maximum 35 hl/ha terheléssel, de legtöbbször annál is szigorúbb terméskorlátozással készült borok érdemelhetnek ki. Minimum egy évet töltenek fahordóban, és egyet palackban.
Villány két arca: Villányi Franc & Villányi REDy
A Villányi borvidék hosszú ideje tartó együtt gondolkodás és összefogás gyümölcseként 2014 májusában jelentette be, hogy átdolgozta eredetvédelmi rendszerét és életre hív egy új borvidéki márkát. A premium és super premium kategóriákba sorolt franc-ok Villányi Franc márkanév alatt kerülnek a fogyasztók elé. A Villányi Franc az elegancia, az egyensúly, a finomhangolás művésze, sokrétűségét mutatja, hogy a fajtajelleg mellett teret enged a borász egyéniségének is. Ahogy Michael Broadbent 2000-ben fogalmazott: „Cabernet Franc has found it’s natural home in Villány” – avagy a cabernet franc Villányban találta meg természetes otthonát. Az évről évre növekvő területek is igazolják, hogy a szőlő ideális termőhelyre talált a Villányi borvidéken, ahol immár a kékszőlő ültetvények 18%-át teszi ki. A magas mésztartalmú löszben gyökerező és a sok napsütés melengette szőlő markáns és komplex, ugyanakkor lendületes és friss bort ad.
A Villányi Franc, mint a borvidék zászlóshajója, az elegáns, szofisztikált borok kedvelőit célozza, viszont a borászok szerették volna a borvidék könnyed, mosolygós arcát is megmutatni a borkedvelő közönségnek.
A Villányi REDy, a borvidék legújabb, „Y” generációs közösségi bisztróbora, amely nem csak könnyed és vidám, de gyümölcsös, fiatalos, bulis, kedves, pimasz, vagány és izgalmas egyben. Pont olyan, mint a készítői, a fiatal és örökifjú villányi borászok. Ez az a bor, ami a laza beszélgetések, a fáradt hétköznap esték, a bulik, a grillpartik és szinte bármilyen étkezések társa lesz. A „Villány vidám arcát” felvillantó REDy egy portugieser alapú házasítás, amelyben megjelenhetnek még a blauburger, zweigelt, kékfrankos, kadarka és más Villányban honos fajták. Az alkotók elképzelése szerint illatában elsődlegesek a piros- és feketebogyós gyümölcsök, amelyet enyhe hordóhasználatra utaló fűszeres aromák egészíthetnek ki. Kortyban a lendületes, gyümölcsös, primer ízek dominálnak.
De miért pont a kikerics?
Mostanra már bepillantást kaptál a Villányi borvidék eredetvédelmi rendszerébe, megismerhetted a classicus, premium, super premium kategóriák fogalmát és a borvidék két vezető márkáját, a Villányi Franc-t és a Villányi REDy-t. De hogyan köthető mindez a DHC logóban található magyar kikericshez? Ez az egyedülálló virág elsőként hálálja meg a napsugarakat a Szársomlyó déli lejtőin. Kizárólag a Villányi borvidéken található, csakúgy, mint a legdélebbi borvidékként a legtöbb meleget élvező szőlőültetvények, melyek a gazdák gondos kezeinek köszönhetően pont olyan különleges borokat adnak, mint amilyen különleges ez a legkorábban nyíló virág.
Ha legközelebb egy villányi borospalackot tartasz a kezedben, jusson eszedbe, hogy minden egyes korty már a szőlősorok között elindult hosszú útján, lelkiismeretes munkával és kiemelkedő szakértelemmel készítették a termelők, hogy minden cseppje élvezetes legyen és a kikerics logó láttán mosolyt csaljanak a Te arcodra is.
Ha szeretsz túrázni és nem tart vissza a hideg sem, akkor jelentkezz be a Duna-Dráva Nemzeti Park januári Kikerics túráinak egyikére, hogy élőben is megcsodálhasd ezt a ritka és szép virágot.